اینوپورت

ایجاد فضای سرمایه گذاری بین المللی
سال 1399
دسته بندی ارائه ها
مکان ندارد

مقدمه ای بر اینوپورت

اقتصاد جهان همواره درحال پیشرفت هست! اگر ما میخواهیم که از این قطار پیشرفت عقب نمانیم باید خود را با ساختار های مناسبی همچون اینوپورت (inoport) قوی‌کنیم.

اگر دوست‌دارید درباره اینوپورت‌بدونید در ادامه همراه من باشید.

رشد عمومی اقتصاد، باعث نادیده‌گرفته‌شدن بعضی از روند‌های اون با توجه به نسبت حجم اقتصاد می شه.

به طور مثال:

روند تبادل کالا و خدمات سنتی در ده سال گذشته افولی بوده. اما تبادلات و خدمات دیجیتال باعث رشد اقتصاد شده.

از طرفی در گذشته سهم زیادی از تبادلات توسط اقتصاد های توسعه یافته انجام میشد. اما الان اقتصاد های درحال توسعه هم مشارکت خوبی دارند.

این امر به لطف اقتصاد دانش بنیان و تغییراتی که  این مدل اقتصادی به وجود‌آورده ایجاد شده‌.

چرا که درگذشته ایجاد یک طرح، نیاز به سرمایه کلان و کار فیزیکی زیادی داشت اما امروزه به لطف اقتصاد دانش بنیان با سرمایه کم و نیروی انسانی کم  میشه کار های جذابی انجام داد.

همانطور که اقتصاد سنتی نیاز به زیر ساخت های مختلف داره، اقتصاد دیجیتال هم نیاز به زیر ساخت های مختلف دیجیتالی داره.

خوشبختانه در کشور ما زیر ساخت های خوبی برای اقتصاد دیجیتال وجود داره و استارت‌آپ های مختلفی شروع به کار در این فضا کردن.

اما همچنان مشکلاتی وجود داره که بعضی از فعالیت ها در کشور ما در این حوزه ناکار آمد است! با پیشنهاد طرح اینوپورت تلاش کردیم به این نوع کسبو کارها جان تازه‌ای بدیم! 

اینوپورت چیه

تقریبا بعد از گذشت دو سال از هاردتک، 10 تا تیم داشتیم که محصولاشون آماده بود و یه حدی از فروش هم داشتن ولی آینده بزرگی در انتظارشون نبود.

حدود سال 99 به این نتیجه رسیدیم که استارتاپ ها (علی الخصوص استارتاپ های سخت افزاری) اگه نخوان بین المللی کار کنن محکوم به شکست هستند. از طرف دیگه هم زیرساختی برای صادرات یا بین المللی کار کردن فراهم نبود. لذا تصمیم گرفتیم که بریم زیر یه خم این مسئله و ببینیم باید چیکار کنیم تا این مشکل حل بشه.

این ایده گوشه ذهنمون بود تا اینکه یه مقدار فضای سرمایه گذاری بین المللی تو کشور جدی شد و ما هم فکرامون تو نهادی تحت عنوان Innoport جمع بندی کردیم.

در واقع Innoport یه فرودگاه بود که قرار بود استارتاپ ها رو برای صادرات یا بین المللی شدن آماده کنه.

بعد از مصاحبه با چنتا استارتاپ و مشورت با چند نفری که یه کارایی تو این حوزه کردن لیستی از خدمات و کارهایی که باید تو این نهاد میکردیم در اومد.

ارائه زیر رو براش آماده کردیم. اول رفتیم سراغ اینکه چرا بین المللی کار کردن مهم و بعدش هم تغییر اقتصاد جهان رو گفتیم. بعدشم یه سری کارهایی که به نظرم میگیره و بعضی از کارایی که نمیگیره رو گفتیم.

در آخر هم جمع بندی کردیم خدماتی رو که استارتاپ ها نیاز دارن. خیلی از آمارها و مطالب رو از مکنزی پیدا کردیم که لینک مقالش رو براتون گذاشتم.