انقلاب پلتفرم

چگونه پلتفرم ها دنیا را نجات دادند
سال: ۱۴۰۱
دسته بندی: ارائه کتاب
مکان: -

پلتفرم چیست و چگونه کار می کند؟

چند وقتی بود که دنبال انتشار یک محتوایی در زمینه پلتفرم ها بودم. پلتفرم ها مهم ترین شکل دهنده تغییرات سبک زندگی ما در قرن ۲۱ بوده اند. در روزهای اولیه اینترنت بزرگترین مزیتی که برای این ارتباطات گسترده بین انسان های کره زمین به نظر می رسید دسترسی به اطلاعات بود. اینترنت به عنوان یک پرتال اطلاعاتی خدمت رسانی زیادی به جامعه بشری کرد، ولی این مزیت آن صرفا تسهیل فرآیندهای سنتی به صورت دیجیتال بود. همیشه سعی کردم تفاوت دیجیتایزیشن با تحول رو تو صحبت هام تاکید کنم. بزرگترین دستاورد اینترنت این بود که بستر بسیار مناسبی برای به وجود آمدن و رشد پلتفرم ها ایجاد کرد. پلتفرم هایی که تاثیر واقعی در سبک زندگی ما گذاشتند، عادت های ما را تغییر دادند و گزینه هایی را برای ما ممکن کردند که در دنیای قبلی حتی به ذهن نویسنده های داستان های علمی و تخیلی هم نمی رسید.

ولی مثل هر مفهوم جذاب دیگری بهره برداری ای که از لغت پلتفرم می شود گاها تفاوت زیادی با واقعیت قضیه دارد. در واقع خیلی از توسعه دهنده های ابزارها برای اینکه تبلیغ بهتری برای ابزار خود داشته باشند می گویند ما پلتفرم فلان چیز را توسعه داده ایم، ولی در عمل یک سرویس یک طرفه هستند که به جای لغات مرسوم تری مثل سامانه از پلتفرم استفاده می کنند.

منابع محتوایی زیادی برای پلتفرم ها در دسترس است، هرچند به نظر من توجهی که به پلتفرم ها می شود و جایگاهی که از آن در کنار سایر محتواهای کارآفرینی قرار می گیرد به هیچ وجه شایسته اهمیت این موضوع و اثر شبکه ای که در بطن پلتفرم ها قرار دارد نیست. در بین محتواهای پلتفرمی ای که با آنها روبرو شده ام کتاب انقلاب پلتفرم رو به شدت قبول دارم و بر این شدم که ارائه ای از این کتاب رو در وبسایت قرار بدم که مخاطبین عزیز با اصول اولیه اون آشنا بشن و در صورت تمایل (که حتما توصیه می کنم) متن اصلی کتاب رو مطالعه کنن. خوشبختانه این کتاب ترجمه شده و توسط انتشارات دنیای اقتصاد نشر داده شده.

ارائه ای که برای وبسایت آماده کردم ترجمه پرزنتیشن های رسمی ای هست که نویسنده های کتاب از پنج فصل اول کتاب درست کردن و در کلاس های درسشون و جاهایی که در مورد محتوای این کتاب صحبت می کنن استفاده می کنن. متاسفانه برای فصل های بعدی کتاب این کار رو نکردن (یا لا اقل برای من در دسترس نبود) و اطلاعاتی هم که توی اسلایدها گذاشتن مربوط به سالهای ۲۰۱۶-۲۰۱۵ هست و اعدادش آپدیت نشده، ولی همین الانشم نزدیک به ۱۰۰ تا اسلاید داره. ایشالا قسمتی بشه و جایی بخوام در موردش ارائه بدم تا هم اعداد رو به روز کنم و هم برای بقیه فصل ها هم محتوای آماده وبسایت درست کنم.

انقلاب پلتفرم: چگونه بازارهای شبکه ای در خدمت شما خواند بود.

این ارائه چهار فصل اول کتاب انقلاب پلتفرم نوشته جفری پارکر، مارشال ون آلستین و سانجیت پال چوداری است. 

فصل اول مقدمه ای بر مفهوم پلتفرم ها است و نمونه هایی از جایگزینی غول های هر صنعت با نمونه پلتفرمی آن صنعت را معرفی می کند. در فصل دوم در مورد اثر شبکه ای صحبت می کند که بزرگترین (و یا حتی تنها) توانمندساز پلتفرم هاست. اقتصاد پلتفرم ها را مطالعه می کند و به ما می گوید چگونه سوبسیت ها و تخفیفات پلتفرمی به سود بیشتر منجر می شوند. در فصل سوم در مورد معماری پلتفرم ها صحبت می کند. تفاوت زنجیره ارزش پلتفرمی با زنجیره ارزش سنتی (پایپلاین)‌ را مطرح می کند و اصولی را برای طراحی پلتفرم ارائه می دهد. در فصل چهارم در مورد دیسراپت کردن صحبت می کند و می گوید که چگونه هر تغییری منجر به یک دیسراپشن در صنعت می شود.

در فصول بعدی کتاب (که در این ارائه پوشش داده نشده است) در مورد مشکل مرغ و تخم مرغ و شروع سرد پلتفرم ها صحبت می کند. راه های پول در آوردن از یک پلتفرم و اینکه در چه زمانی باید به آن فکر شود مطرح می شود. سطح باز بودن مراودات پلتفرم و نقش مدیر پلتفرم در حکم رانی پلتفرمی صحبت می شود. معیارهایی که برای رشد و موفقیت پلتفرم باید اندازه گیری شود را می گوید و در نهایت در مورد استراتژی های رقابتی جدید در دنیای پلتفرم ها بحث می کند. 

در دو فصل آخر هم در مورد قوانین بالادستی ای که حکومت ها و جوامع برای کنترل قدرت پلتفرم ها به آن نیاز خواهند داشت صحبت می کند و پیش بینی هایی از آینده پلتفرم ها و روند تغییرات دنیا با معرفی این پلتفرم ها مطرح می کند.